Մեքսիկայի Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի նախագահ Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Նորա Առուստամյանի ուղեկցությամբ հունվարի 21-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Նրանք ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հյուրերը ծանոթացել են 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը պատկերող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:
Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը մասնավորապես նշել է. «Ամեն ինչ պետք է անենք, որ աշխարհը հարգի, հասկանա Հայոց ցեղասպանությունը եւ կարողանանք ապրել խաղաղ պայմաններում: Այն պետք է ճանաչվի բոլորի կողմից, իսկ հայ ժողովուրդը խաղաղության ջատագովը դառնա»:

21 января председатель группы дружбы Мексика – Армения Палаты депутатов Конгресса Мексики Адольфо Торрес Рамирес в сопровождении руководителя парламентской группы дружбы Армения – Мексика Н.Арустамян посетил мемориал в Цицернакаберде.
Они возложили цветы к увековечивающему жертв Геноцида армян Вечному огню,   почтили молчанием память Св.Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с документами и экспозицией о первом злодеянии ХХ века, внесли запись в Книгу почетных гостей.
Адольфо Торрес Рамирес, в частности, отметил: “Следует сделать все, чтобы мир уважал, осознал Геноцид армян, и мы могли бы жить в мирных условиях. Геноцид должен быть признан всеми, а армянский народ - стать поборником мира”.